W piątek 29 marca biuro RONIC jest nieczynne, wszystkie zamówienia złożone od czwartku godz. 12:00 zostaną wysłane po świętach.

Frytkownica Beztłuszczowa Wartmann
z powłoką ceramiczną
zdrowszy wybór bez teflonu i mikroplastiku

Suszenie żywności
na najwyższym poziomie
Maksymalna ochrona składników odżywczych

Nasze ciało, to laboratorium chemiczne, które ciągle pracuje nad zachowaniem równowagi kwasowo – zasadowej. Nawet niewielkie odchylenia od normy powodują ogromne konsekwencje dla organizmu. Naturalne pH krwi wynosi 7,35-7,45 – jest więc lekko zasadowe. W naturalnych procesach wytwarzane są produkty zdolne zarówno do zakwaszania jak i alkalizowania. Problemy zaczynają się, kiedy w organizmie przeważają te pierwsze…

Zakwaszenie organizmu jest groźne dla zdrowia, może bowiem powodować uszkodzenia narządów lub doprowadzić do ich całkowitego zniszczenia. Jak sprawdzić, czy organizm jest zakwaszony?


Jak dochodzi do zakwaszenia? Styl życia i nawyki żywieniowe zakwaszają w sposób ciągły organizmu, który broni się wykorzystując swoje systemy buforowe. Jeśli zakwaszenie przekracza pojemność buforową systemu, nadwyżka kwasów nie może być zneutralizowana i jest magazynowana w tkankach miękkich oraz stawach, w postaci bolesnych złogów, składających się głównie z soli wytrąconych z kwasów.
Na zakwaszenie organizmu cierpi ponad 80% Europejczyków. Czy jesteś jednym z nich? Sprawdź objawy! Już w latach 50. został odkryty wpływ zakwaszenia na autonomiczny układ nerwowy – kontroluje on bicie serca, trawienie, temperaturę ciała, sen, oddychanie, pracę serca, pracę nerek, odporność, energię i motywację. Pierwszymi, zauważalnymi objawami zakwaszenia są wzdęcia, zgaga, bóle stawów, ciągłe zmęczenie, wyczerpanie, bóle głowy, wysypki skórne, trądzik, świąd, wypadanie włosów, ogólna nerwowość, ociężałość. Zakwaszenie organizmu to też częste migreny oraz bóle stawów i mięśni. Nadmiar kwasu w organizmie spowalnia trawienie i wydalanie szkodliwych substancji. Jednym słowem – trudniej schudnąć. Niestety są to objawy dość popularne i kojarzone ze zwykłym zmęczeniem. Ich bagatelizowanie jednak jest niezwykle niebezpieczne - dłuższe zakwaszenie może doprowadzić m. in. do alergii, grzybic, kamicy żółciowej, astmy, miażdżycy, zapalenia stawów, dny moczanowej, rwy kulszowej, nowotworów, choroby wrzodowej. To błędne koło – zakwaszenie powoduje choroby, a choroby nasilają zakwaszenie. Szczególnie ważną rolę odgrywa przy wszystkich schorzeniach reumatoidalnych. Odłożone w tkance łącznej kwasy, niezależnie od innych czynników, uszkadzają kości i chrząstki stawowe. Od zakwaszenia bierze początek większość zależnych od przemiany materii schorzeń kości, stawów i dyskopatii!
Przyczyny zakwaszenia organizmu Brak aktywności fizycznej, stres i szybkie tempo życia to tylko kilka czynników, z którymi systemy regulacji mogą sobie nie dać rady. Dużą rolę w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej ma też żywienie. Masz więc wpływ na to, jakie składniki zostaną uwolnione w organizmie podczas przemian. Produkty bogate w: sód, potas, wapń, magnez działają alkalizująco, natomiast produkty zakwaszające organizm to m.in. fosfor, chlor czy siarka.
Produkty zakwaszające organizm:

  • jaja,
  • mięso,
  • wędliny,
  • ryby,
  • sery,
  • produkty zbożowe,
  • ryż,
  • tłuszcze,
  • słodycze,
  • słodkie napoje gazowane,
  • kawa, czarna herbata, alkohol


Jak widać, produkty zakwaszające organizm nie muszą być więc wcale kwaśne w smaku, jednak zakwasza to, co powstaje po ich rozkładzie. Rozwiązaniem nie jest wcale wyeliminowanie ich z diety.  Jak odkwasić organizm naturalnym sposobem? Trzeba po prostu zachować umiar i równowagę. Uważa się, że idealny stosunek produktów zasadotwórczych do kwasotwórczych to 80 proc. do 20 proc. Jak to osiągnąć? Jak odkwasić organizm? Odkwaszenie organizmu polega na wprowadzeniu do diety produktów alkalizujących, które zneutralizują nadmiar kwasów. Nie przerażaj się jednak, że nie wiesz co to za produkty i na pewno sobie z tym nie poradzisz! Odkwaszenie organizmu nie jest trudne.
Produkty alkalizujące:

  • kasza gryczana i jaglana,
  • surowe mleko i śmietana,
  • warzywa (zwłaszcza: cukinia, szpinak, bakłażan, rzodkiew, buraki, brokuły, marchew, seler, pomidor)
  • większość owoców (zwłaszcza: kiwi, arbuzy, banany, brzoskwinie, cytrusy, truskawki, maliny)
  • migdały.

Powyższe produkty, to świetna baza do wielu smacznych i zdrowych koktajli. Wprowadź je do swojej swojej diety, a na pewno Twój organizm odwdzięczy się lepszym samopoczuciem i wyglądem. W przygotowaniu pożywnego smoothie pomoże Ci wyciskarka do soku, dzięki której sok nie straci wartości odżywczych.
W utrzymaniu równowagi kwasowo - zasadowej pomoże również odpowiednie nawadnianie organizmu. Woda jest podstawą wszystkich płynów w organizmie: krwi, limfy, soków trawiennych. Ogromna jej ilość, bo aż 75% stanowi nasze ciało. Warto zatem zastanowić się jaką wodę pijemy. W odkwaszaniu organizmy najlepsza będzie woda jonizowana, gdyż jest ona alkaliczna. Czym różni się od tej, którą codziennie pijemy w butelkach? Alkaliczna woda jonizowana, która w procesie rozszczepienia zmienia swoją strukturę, składa się tylko z 6 molekuł i tworzy cząstkę dwa razy mniejszą niż w wodzie z kranu. Taka jej postać łatwiej przedostaje się do komórek i nawadnia cały nasz organizm lepiej, łatwiej i skuteczniej. Czytaj więcej...

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.