W piątek 29 marca biuro RONIC jest nieczynne, wszystkie zamówienia złożone od czwartku godz. 12:00 zostaną wysłane po świętach.

Frytkownica Beztłuszczowa Wartmann
z powłoką ceramiczną
zdrowszy wybór bez teflonu i mikroplastiku

Suszenie żywności
na najwyższym poziomie
Maksymalna ochrona składników odżywczych

Nasze zdrowie zależy przede wszystkim od dobrze zbilansowanej diety, która dostarczy naszemu organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Czasami jednak pewne objawy pokazują, że brakuje nam szczególnie jakiejś konkretnej witaminy. Czy zatem wiemy, po jaką sięgnąć, by uniknąć m.in. łamliwych paznokci, zajadów, wypadających włosów i innych objawów wynikających z braku witamin?

Poznaliśmy już najnowszą piramidę żywieniową do której wprowadzono odpowiednie proporcje składników, jakie mamy spożywać, ale nie zawsze wystarczy trzymać się tych zasad aby być w pełni zdrowym. Każdy z nas prowadzi inny tryb życia i ma inny organizm, który  czasem potrzebuje więcej niektórych witamin i minerałów niż inny człowiek. Tylko czy aby na pewno wiemy, która witamina za co jest odpowiedzialna i po jaką sięgnąć, gdy mamy problemy z żołądkiem czy skurczami w nodze? Rozpoczynamy cykl kilku artykułów poświęconych poszczególnym witaminom. Dziś naszą gwiazdą będzie witamina A.Niedobór witaminy A w naszym organizmie jest zauważalny gołym okiem. Zaczyna się od problemów ze skórą, włosami i paznokciami. Włosy stają się słabsze i wypadają, paznokcie stają się nierówne i łamliwe, a skóra jest wysuszona i szara. Nasz organizm ma coraz słabszą odporność.  Kolejnym objawem braku witaminy A jest nieprzyjemne uczucie suchości w oczach, pieczenia i tzw. efekt suchego piasku w oczach. Ponadto jest ona niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania naszego narządu wzroku, gdyż zmniejsza ryzyko powstania zaćmy i uszkodzenia soczewki oka. U osób starszych przejawia się także dzwonieniem w uszach, a u kobiet może być to zaburzenie miesiączkowania i płodności.


Witamina A należy także do witamin zwanych witaminami młodości, gdyż pomaga utrzymać naszej skórze dobrą kondycję, elastyczność oraz nawilżenie dzięki czemu zapobiega powstawaniu zmarszczkom, zrogowaceniom i wysychaniu skóry. Jest także niezbędna w walce z chorobami skóry , np. z trądzikiem. Także skóra na głowie jest wzmocniona, dzięki czemu nasze cebulki włosowe są silne, nie wypadają nam włosy i nie mamy łupieżu. Jeśli mamy problemy z dziąsłami i zębami, również zadbajmy o dostarczenie naszemu organizmowi większej dawki tej witaminy.

Dzięki witaminie A obniża się poziom złego cholesterolu w organizmie i jest silnym przeciwutleniaczem (neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników na komórki i tkanki naszego ciała), a to prowadzi m. in. do zapobiegania chorobom sercowym, miażdżycy, a także nowotworom. Jest także niezbędna w zapobieganiu infekcjom, ponieważ wzmacnia organizm biorąc udział w tworzeniu się śluzu ochronnego nabłonka jamy ustnej, nosa, gardła i płuc. Wit amina A występuje w formie retinolu lub karotenu. W pierwszej przypadku to witamina w czystej postaci znajdująca się przede wszystkim w pożywieniu pochodzenia zwierzęcego, natomiast karoteny znajdziemy w żywności pochodzenia roślinnegom.in. w takich produktach jak: sałata, szpinak, brokuły, bataty, kapusta włoska, pietruszka, trawa pszeniczna i jęczmienna,  jarmuż, sałata,  dynia, papryka, marchew, morele, melony, brzoskwinie. Oprócz tego dużo witaminy A znajdziemy w mleku, wątróbce, jajkach oraz w takich rybach jak łosoś oraz wędzona makrela.

 Jak ze wszystkim, należy zachować umiar w spożywaniu witaminy A, ponieważ jej nadmiar odkładając się w wątrobie, powoduje nudności, wymioty, rozdrażnienia, zmęczenie, bóle mięśni oraz zaburzenia ostrości wzroku.  Zalecane normy żywieniowe na witaminę A dla osób dorosłych wynoszą 800-1000 µg.

Źródła: weekend.gazeta.pl, portal.abczdrowie.pl, vigorup.pl, pokarmy-diety.pl

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.