W piątek 29 marca biuro RONIC jest nieczynne, wszystkie zamówienia złożone od czwartku godz. 12:00 zostaną wysłane po świętach.

Frytkownica Beztłuszczowa Wartmann
z powłoką ceramiczną
zdrowszy wybór bez teflonu i mikroplastiku

Suszenie żywności
na najwyższym poziomie
Maksymalna ochrona składników odżywczych

Błonnik zaliczany jest do węglowodanów, a jego głównym zadaniem jest ułatwienie procesu trawienia. Rozróżniamy dwa rodzaje błonnika – rozpuszczalny i nierozpuszczalny. Podział ten wynika z reakcji zachodzącej po połączeniu błonnika z wodą.


Błonnik rozpuszczalny w kontakcie z wodą przyjmuje konsystencję żelową. Przechodzi przez nasz układ pokarmowy i wchłania wszelkie płyny oraz takie składniki jak cholesterol, tłuszcze, kwasy żółciowe oraz wszelkie toksyny szkodliwe dla naszego organizmu. Jego źródło znajduje się przede wszystkim w owocach, fasoli, groszku, otrębach owsianych, a także w nasionach szałwii hiszpańskiej. Dzięki błonnikowi rozpuszczalnemu poprawia się cały system wydalania. Ponadto jego działanie spowalniające uwalnianie cukrów w pożywieniu zmniejsza zachorowania na cukrzycę.


Drugi rodzaj błonnika – nierozpuszczalny – ma porowatą budowę, a pod mikroskopem przypomina gąbkę, która wchłonie w siebie z naszego organizmu wszystko to, czego nie udało się pozbyć za pomocą błonnika rozpuszczalnego. „Każde jego włókno może wchłonąć kilkakrotnie więcej toksyn, niż jego własna objętość” (V.Boutenko, Zielony eliksir życia). Możemy go znaleźć w zieleninie, skórkach warzyw i owoców, orzechach, nasionach fasoli i łupinach ziaren. Mitem jest, że „błonnik jest niestrawny i nie zawiera żadnych składników odżywczych i stanowi jedynie obciążenie dla naszego przewodu pokarmowego” (V.Boutenko, Zielony eliksir życia). Błonnik powinien znaleźć się w naszej codziennej diecie, ponieważ dzięki niemu mamy poczucie sytości i nie spożywamy nadmiernej ilości jedzenia. Sprawia także, że dużo lepiej działa nasz system wypróżniania. Victoria Boutenko w swojej książce świetnie przedstawia ten proces wpływu błonnika na nasze jelita. Jeśli zabraknie go w naszym organizmie, nasza skóra zaczyna spełniać rolę „oczyszczalni”, co sprawia, że staje się szorstka i chropowata. Próba wydalania wydzielin z organizmu następuje przez cały organizm – przez oczy, nos, gardło, pocimy się. „(…) Przypomina to wypychanie śmieci przez siatkę przeciw komarom w oknie, a nie wynoszenie ich przez drzwi. Spożywając wystarczającą ilość nierozpuszczalnego błonnika, po prostu „otwieramy drzwi”, żeby wyrzucać toksyny z ciała tak, jak należy to robić” (V.Boutenko, Zielony eliksir życia).


Jak widać, warto zadbać o wystarczającą ilość błonnika w naszym organizmie, a z pewnością poczujemy się dużo lżej i zdrowiej. Jednym z łatwiejszych sposobów dostarczenia błonnika do organizmu są zmiksowane warzywa, owoce, zielenina i nasiona w blenderze, dzięki czemu wykorzystane zostają wszystkie źródła błonnika , a przy okazji spożywamy pyszne i sycące danie w postaci pysznych zielonych koktajli. Smacznego! :)

Źródła: twojeodzywki.pl, V.Boutenko, Zielony eliksir życia

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.